Chaberští hokejisté si zahráli i na ledě pražské Sparty

Současné roční období přímo vybízí k provozování zimních sportů. A v našich končinách byl důležitý hokej. Obyvatelé Chaber se v minulosti sportu věnovali vždy. Historie Sokola je velice bohatá a dostatečně známá. V současné době je sice nejvýznamnějším sportovním odvětvím fotbal, ale v minulosti se o místo dělil s hokejem.

Možná, že vyjádření o dělbě není úplně přesné. Většina hráčů obou týmů byla totiž totožná. Největší rozkvět prožívali zdejší hokejisté v poválečném období. Domácí zápasy se odehrávaly na přírodním ledě Pod Zámečkem. A diváci přes náročné podmínky chodili fandit ve velkém počtu. Také pro hráče bylo vše z dnešního pohledu o hodně náročnější. „Mantinely“ tvořil vyhrabaný sníh, případně položená prkna, darovaná místním živnostníkem. Kabiny postačovaly velice skromné, vzhledem ke skutečnosti, že sportsmeni té doby hráli v civilním (mnohdy i velmi elegantním) oblečení pouze s navlečenými chrániči a dresy. Velkou vymožeností bylo několik světel nad ledem.

Na ledě té doby mohli návštěvníci vidět například pana Miloslava Hofmana, který se po letech stal sekretářem hokejového týmu Sparty Praha. Pokračovatelé už většinou začínali v Čimicích. Až na ligový led se vypracoval Jarda Radvanovský, který ve Spartě chránil branku vedle Jiřího Holečka.

Samozřejmě, že Čimický tým byl „domácí“ pro mnoho Chaberáků. Dokladem je i fotografie z tehdy nejlepší pražské hokejové haly na Výstavišti v Holešovicích.

Dobové snímky ukazují momenty ze hry a také složení místního týmu přímo na domácím ledě. Můžete zde vidět sportovní „obojživelníky“ Ladislava Langsingera, Emanuela Kohouta, Zdeňka Josefuse, Jaroslava Pavlíka, Karla Pavlíka, Miloslava Hofmana, Josefa Malinu a Antonína Chmela.

Na úvodní fotografii z haly na pražském Výstavišti pak můžete v čimickém juniorském týmu poznat hráče z Chaber: M. Hofman, J. Rodr, J. Hronek, P. Dobiš a M. Malina.

Miroslav Malina