Ing. Jan Jiroušek: Chtěl bych v lidech probudit zájem o dění v Chabrech

Stavební inženýr, fotbalový trenér mládeže a hráč Ing. Jan Jiroušek kandiduje za Volbu pro Chabry již podruhé. Tentokrát ale jako jednička kandidátky, a tedy náš možný nový starosta.

 

Od posledních voleb v roce 2018 jste toho spoustu stihnul… Dostudoval jste, začal jste budovat kariéru v jedné z největších stavebních společností u nás a k tomu získal funkci místopředsedy SK Dolní Chabry. Co Vás vedlo k rozhodnutí znovu kandidovat?

Od roku 2018 se toho změnilo opravdu hodně. Kromě dostudování a získání zkušeností ve stavebnictví bylo pro mě nejvýznamnější rozšíření mého zapojení v rámci výboru SK Dolní Chabry. Tato zkušenost mi potvrdila, že pomáhat a dále rozvíjet fotbalovou komunitu mě hrozně baví, a že toho chci dělat mnohem více. Zároveň jsem díky Martinovi Knížkovi a Honzovi Vokurkovi mohl v uplynulých letech zblízka sledovat, co práce zastupitele a radního obnáší, jaké jsou v Chabrech poměry a problémy. Kandidatura pak byla jednoduchým rozhodnutím. Díky své praxi z práce ve stavebnictví a z výboru SK si také dnes již věřím, že být jedničkou kandidátky zvládnu a můžu do toho jít s čistým svědomím, abych Chabrům nabídnul moje zkušenosti i zápal.

 

 

Čeho byste chtěl jako zastupitel dosáhnout?

Chtěl bych v lidech zase probudit zájem o dění v Chabrech. Nemusí se jednat jen o politiku, ale třeba i o sport, ať už pro děti nebo dospělé, společenské akce, stavění májky a další. Potenciál fotbalového areálu je obrovský a díky několika aktivním lidem, především Dominikovi Jandovi, tu najednou máme navíc Chaberskou pergolu a každý týden jinou akci s neuvěřitelnou návštěvností – od stand-upu až po koncerty. Chabrybárnu její sláva předchází a do Kavárny Pod Pavlačí jezdí o víkendu lidé ze všech koutů Prahy. Jako chaberáci máme být na co hrdí a já bych rád, abychom to takto vnímali všichni. Aby Chabry nebyly jen městská část, kde máte trvalý pobyt, ale místo, kde opravdu žijete. Jak by Vám pak mohl být další osud takového místa lhostejný? A najednou už jste v politice. 🙂

 

A co by v zastupitelstvu bylo Vaší prioritou?

Nad zněním volebního programu VpCh jsme s ostatními kandidáty diskutovali dlouho a s výsledkem jsem opravdu spokojený. Kombinujeme v něm jak témata pro Chabry zcela zásadní jako další rozvoj MČ, stavba okruhu či vedení velmi vysokého napětí, tak témata občanům na první pohled bližší jako sport, společenské akce či vylepšení některých veřejných prostranství.

Z mého pohledu je naprosto nezbytné pokračovat v práci pana Maliny a ostatních zastupitelů a bojovat za Chabry bez dálnice vedoucí za domy a bez vedení vysokého napětí obkružujícího celou MČ. Ačkoli má mnoho občanů pocit, že se jich tato témata nijak nedotýkají, není tomu tak. Obě tyto stavby by Chabry nevratně změnily k horšímu, ať už negativním vlivem na naše zdraví, neustávajícím hlukem a hučením dálnice, znečištěním vzduchu či zničením Drahaňského údolí. Dopředu si to málokdo umí představit, ale až to V Chabrech vznikne, bude už pozdě plakat.

Vedle toho bych chtěl rozhodně pracovat i na těch výše zmíněných radostnějších tématech, která ovlivňují každodenní život všech obyvatel hmatatelnějším způsobem a přinášejí jim do života pozitivní vlivy.

 

 

Na co by se občané mohli těšit?

I díky svým zkušenostem bych se chtěl zaměřit především na další rozvoj sportu v Chabrech. Je pro mě zásadní, aby měly děti příležitost si již od mala vyzkoušet, jaké to je, hrát nějaký týmový sport. Sport by neměl být jen kroužek, na který se jednou týdně musí přijít. Jako trenér fotbalu se snažím mezi dětmi vybudovat tým, soudržnost, kamarádství a zápal pro hru. Na fotbalové komunitě je ale také neustále potřeba pracovat, klub dále rozvíjet a udržet si hráče. Bez toho by se nám to rozpadlo pod rukama.

Abychom dětem (a dospělým) mohli nabídnout více než fotbal, máme v plánu na místě dnešních garáží vybudovat multifunkční hřiště, na kterém by se dal hrát třeba tenis, basketbal, nohejbal či volejbal a další sporty. Za základní školou by zase mohla vzniknout velká novinka, atletický ovál s mnoha dalšími možnostmi. Bylo by skvělé, kdyby i na těchto sportovištích vyrostly takové komunity, jako máme na fotbalovém hřišti. V blízkosti Nových Chaber pak moji kolegové, Martin Knížek s Honzou Vokurkou, usilovali o vznik dalších hřišť, multifunkčního nebo hřiště pro kola. Myslím si, že pořádné vyžití tam dodnes chybí.

 

V Chabrech dnes obecně chybí místo, kde by si děti mohly jen tak hrát. To bych chtěl změnit.