Mgr. Ludmila Urbanová: Pohyb je důležitý pro všechny

Lída žije v Chabrech se svým manželem Hynkem od roku 2009, a to přímo na Hrušovanském náměstí. Sportovkyně, instruktorka Pilates a předsedkyně SVJ dvou bytových domů, by se v Chabrech ráda zasadila o rozšíření sportovišť a sportovních aktivit pro děti i dospělé.

Proč jste si v roce 2009 pro svůj domov vybrali právě Chabry?

Byl to vlastně takový malý kompromis společného bydlení. Oba jsme již bydleli v Praze od studií na VŠ, každý ve svém bytě. Já jsem se nechtěla stěhovat k Hynkovi, on se nechtěl stěhovat ke mně. Takže pěkný byt v Chabrech přímo na náměstí, o kterém nám řekli kamarádi, nám spor vyřešil. Oba pocházíme z menších měst, a proto jsme chtěli pryč od ruchu velkoměsta. Oslovilo nás malebné náměstí s tehdy nově zrekonstruovaným Chaberským dvorem, blízkost do přírody a vesnický ráz. Rádi chodíme na procházky do Draháňského údolí a na Vyhlídku Zámky, která je na skále nad Vltavou. Podél Vltavy jezdíme oběma směry na kole nebo na in- linech. Hynek hlavně běhá, ale celý letošní rok ho provází problémy s kolenem. Proto od letošního léta jezdíme i na paddleboardu.

S manželem jste oba velcí sportovci, což se odrazilo i ve tvém výběru povolání…

Sport je prostě můj život. Bez cvičení si ho už neumím představit. Pomáhá mi, abych držela pohromadě. Jsem instruktorkou různých forem fitness cvičení a posledních 15 let se věnuji hlavně Pilates a „zdravému cvičení“. Při svých lekcích kladu velký důraz na techniku prováděných cviků, aby si klienti nijak neublížili, správně posilovali a protahovali. Je to vlastně takové učení dospělých. Volný čas a dovolené máme často taky v pohybu, většinou na kole a náš syn už je skvělým parťákem. Na dovolenou musím i trochu trénovat, abych jim vůbec stačila. Milujeme hory a vysokohorskou turistiku. Nejraději jezdíme do Rakouska, jejich příroda i pořádek mě fascinují. V zimě lyže, běžky… Díky manželovi jsme i hodně hravá rodina. Organizujeme orientační závody a různé bojovky, manžel vymýšlí hry pro děti i dospělé.

Orienťák a hry z dílny rodiny Urbanových jsme si teď mohli vyzkoušet na sportovním dni. Musím říct, že to byla opravdu zábava, a to jsem měl vždy z orienťáků hrůzu.

Děkujeme, to nás těší! Vždycky záleží na provedení, ten náš malý chaberský orienťák byl navržený hodně zážitkově, ale jinak je to opravdu závod s časem a důležitá je přesná orientace. Byli jsme zvědaví, jaký budou mít hry tohoto typu v Chabrech ohlas a zatím jsou všechny reakce velmi pozitivní. Největší úspěch slavil samozřejmě dětský pětiboj, ale větší děti měly radost i z paměťové hry s chaberskými ilustracemi. Ač to bylo docela těžké, zvládly to skvěle. Byla bych moc ráda, kdyby se nám podobný sportovní den pro děti i dospělé podařilo organizovat přímo za MČ každý rok. Mohla by se z něj stát tradiční součást chaberského léta třeba i v duchu soutěžení s vyhodnocením. A sportovat a soutěžit můžeme i na den dětí 1. června.

Co si myslíš, že bys jako zastupitelka mohla Chabrům přinést?

Vystudovala jsem Fakultu tělesné výchovy a sportu, obor tělesná výchova a chemie. Takže vzděláním jsem učitelka. Po škole jsem krátce učila na Pedagogické fakultě v Liberci, ale pak jsem se, i díky zálibě v medicíně, přesunula do farmacie, kde jsem pracovala na obchodní pozici. Tam jsem získala výborný trénink komunikace, zkušenosti v organizování odborných akcí, kongresů, ale i akcí sportovních. Když jsme koupili byt v Chabrech, stala jsem se předsedkyní SVJ a začala jsem postupně pronikat do správy nemovitostí. Naučila jsem se spoustu stavebně-technických věcí a následně si přibrala ještě další dva domy. Tato práce vyžaduje umění komunikovat a také dobře hospodařit s penězi vlastníků. Myslím si, že mi většina lidí v SVJ věří, snad to není neskromné, ale opravdu si toho velice vážím. Pokud mám o něčem rozhodnout, potřebuji znát všechny detaily a věnuji tomu potřebný čas, aby mé rozhodnutí bylo kvalifikované. Všechny tyto své zkušenosti bych ve vedení obce rozhodně zúročila.

A máš nějaké konkrétní vize, kterým by ses v rámci příštího volebního období věnovala?

Budu hrozně ráda, když budu moci jakkoli přispět k vylepšení Chaber. Mám blízko ke sportu a vidím, co vše v Chabrech v této oblasti stále chybí. Fotbalový areál je krásně opraven, ale koho nebaví zrovna fotbal, má zatím trochu smůlu. Máme nyní 2 tělocvičny v ZŠ, kde je sport pod taktovkou tělovýchovné jednoty ZŠ Chabry, kam jsme se synem chodili k paní Ivě Rakovské na velice nápadité a milé cvičení s dětmi. Adam si zkusil poprvé závodit v atletice. Máme v Chabrech sokolovnu, kde jsme cvičili s paní Dobrou. Ale další venkovní sportoviště i pro dospělé chybí. Nám třeba chybí i další tenisový kurt. Starší děti se nemají kde scházet, kde si zasportovat či hrát. Jak se ve škole učí tělocvik bez atletického oválu si ani neumím představit. Ráda bych se vrhla do dotačních programů, kde se právě dají peníze na různá sportoviště získat, jelikož rozpočet obce na jejich výstavbu nebude stačit. S rozpočty a hospodařením s finančními prostředky mám zkušenosti, takže bych chtěla přispět i v této oblasti. Ráda podpořím jakékoli sportování. Sport lidi stmeluje a přináší dobrou náladu a to je vlastně odměnou.