Okruh v Chabrech nechceme – nepodlehněme tlaku mocných

Silniční okruh je pro Chabry dlouhodobě téma číslo jedna. Vydali jsme se proto včera večer do Ďáblic na veřejnou besedu „Pražský okruh v kontextu 21. století“.

Na besedě vystoupili odborníci z Platformy za kvalitní dopravní infrastrukturu a přinesli shrnutí faktů proti prosazované variantě skrze sever Prahy, rezidenční oblasti a chráněné památky. Vystupující poukázali také na dopady, které by vybudování záměru dolehly na životní prostředí a zdraví obyvatel. K tomu využili zajímavá srovnání z úseků již hotového okruhu v jiných částech Prahy, kde jsou naměřeny prokazatelně negativní faktory s vlivem na lidské zdraví. Připojil se i pohled architektů a celkově z diskuze vyplynula shoda na tom, že dalším krokem by měly být na základě těchto údajů reálné kroky, kterým je právě nezávislé porovnání obou tras okruhu.

Tomu ovšem stojí v cestě někteří politici na Magistrátu hl. m. Prahy jako náměstek primátora Petr Hlaváček. O koho jde? P. Hlaváček, bývalý ředitel IPR, je hlavním prosazovatelem současně navržené trasy okruhu a dnes druhým nejdůležitějším mužem hned po primátorovi.

Když soud loni v prosinci zamítl naši žalobu proti zásadám územního rozvoje, které trasují okruh přes Chabry, oslavoval veřejně práci právních zástupců magistrátu: „Obdivuji trpělivost a profesionalitu s jakou k obhajobě pražských zásad územního rozvoje přistupuje náš právní zástupce Pavel Uhl z kanceláře Rychetský Hlaváček Krampera & partneři.“ (Pražský deník, prosinec 2018)

O pár týdnů později představoval vlastním zastupitelům zjednodušené a účelové srovnání obou variant Pražského okruhu, které vzniklo zadáním IPRu s jediným cílem, který sám ani netajil: „Máme připravenou prezentaci pro koaliční zastupitele. Spíš v ní ale vysvětlujeme, proč jiná varianta není možná.“ (Lidovky, leden 2019)

A to přesto, že prosazovanou variantu sám označil za „blbou“: „Realita je neúprosná. Okruh bude mít vždy ty spokojenější a ty méně spokojené. Ideální varianta pro všechny neexistuje. Buď bude okruh v uvozovkách „blbý“, ale s maximálním ohledem na obyvatele a životní prostředí dotčených území, nebo nebude žádný.“ (Praha.eu, únor 2019)

Další vyjádření už byla stejná: „Byl jsem otevřený posoudit alternativní trasu okruhu, ale ta je jednoznačně nereálná. Další posuzování, které by stálo stovky tisíc korun, nemá smysl.“ A stejně tak posouzení odmítl i na setkání se Starosty pro okruh v březnu tady v Chabrech.

Podle nás ale odborné srovnání smysl rozhodně má, přestože i starostka B. Floriánová je nyní považuje za zbytečné. Jak ona sama říká, s P. Hlaváčkem se velmi dobře zná. Jestli je změna jejího postoje náhodou, necháme každému na uvážení.

Posouzení budeme prosazovat i nadále, jak jsme se ostatně usnesli na posledním ZMČ. Už jen proto, že k nezávislému a komplexnímu posouzení přes padesát let staré trasy a v mnoha ohledech výhodnější varianty regionální nikdy nedošlo.

Na Pražský okruh a jeho trasu přes Dolní Chabry zde máme jednoznačný, neměnný a shodný pohled napříč zastupitelstvem. Nelze připustit, aby měl P. Hlaváček jakýkoliv vliv na chaberskou politiku. Za posouzení obou variant okruhu budeme bojovat i nadále a nedopustíme, aby tyto snahy někdo podkopával.

Vaše Volba pro Chabry

(úvodní foto: starostka Barbora Floriánová, primátor Zdeněk Hřib a náměstek Petr Hlaváček)