Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo včera odpoledne rozdělení dotací pro městské části. Z investiční rezervy města bylo pro tento rok uvolněno 1,275 miliardy korun. Prvotní záměr určit tyto dotace do oblasti školství byl po intervencích především velkých městských částí rozšířen i na další investiční oblasti. Do Dolních Chaber poputuje v rámci dělení částka 20 milionů korun.

MČ Praha-Dolní Chabry využila naplno své možnosti a podala v únoru tři žádosti o dotace: Na technologii kuchyní a zázemí MŠ Beranov bylo žádáno 3,850 milionů, na dostavbu ZŠ Spořická 69 milionů a na výstavbu zastávky a chodníku Spořická 4,850 milionů korun.

Článek: Podali jsme žádosti o dotace z investiční rezervy MHMP

Z celkové částky 1,275 miliardy přidělili ve čtvrtek 30. března 2017 pražští zastupitelé do oblasti školství přesně 767 milionů korun. Speciální komise přitom posuzovala po třech požadavcích každé městské části nejen s tématikou školství, ale také investic do komunikací, infrastruktury, životního prostředí a dalších. Celkově bylo podpořeno 72 z 160 navrhovaných akcí.

Dolní Chabry uspěly ze tří žádostí pouze v té na dostavbu ZŠ Spořická, které byla schválena dotace ve výši dvacet milionů korun. Mezi takzvanými malými (nečíslovanými) MČ získaly Dolní Chabry nejvyšší možnou podporu a zastupitelům hlavního města děkujeme. Bohužel pro nás byl limitující neformální klíč, kvůli kterému bylo menším MČ možno přidělit maximálně oněch dvacet milionů.

Žádosti MČ o dotační podporu: předposlední sloupec – požadovaná částka, poslední sloupec – obdržená částka.

Zahájení dostavby se přesto komplikuje

Naši konkrétní situaci to však momentálně neřeší. Předpokládaná výše investice do technického křídla základní školy je mezi 75 a 80 miliony korun. Přestože bylo Zastupitelstvem hl. m. Prahy rozhodnuto také o ponechání patnácti milionů přidělených v loňském roce, je výsledná suma, kterou má MČ k dispozici, stále nedostačující.

Protože se jedná o přestavbu stávajících budov a jejich rozšíření, je z technických důvodů nutné provést celou přestavbu najednou. Vyžaduje to tedy kompletní financování. To je v současnosti, po referendem odmítnuté smlouvě na dar developera ve výši 43 milionů korun, nesplnitelné.

Kombinace financování s případnou dotací z titulu Praha pól růstu není možná. Rada MČ tak bude hledat další možnosti a zvažovat se budou i všechny okolnosti ohledně započetí alespoň části projektu. V zásadě bude nutné požádat o prodloužení stavebního povolení. Především však bude třeba najít zdroj pro chybějící část investice, tedy 40 až 45 milionů korun.

Dokumenty k usnesení Zastupitelstva o schválených dotacích a další informace o projednaném bodu na webu magistrátu.

Vaše Volba pro Chabry