Rok 2017: Nová školka a hřiště, noční bus, opravy silnic i divadlo a fotbal

Dny roku 2017 jsou již za námi. A byl to úspěšný rok. Alespoň pro nás v Dolních Chabrech určitě. Městská část se nám úspěšně rozvíjí, což ilustruje mnoho dokončených projektů, realizovaných oprav či rekonstrukcí a uspořádaných akcí. Na mnohých dalších již práce započaly a máme se tak na co těšit i v brzké budoucnosti. Zkusíme se teď ohlédnout za tím nejzásadnějším z roku 2017.

Asi největší událostí uplynulého roku bylo otevření zcela nové Mateřské školy Beranov. Budovu školky o třech třídách včetně přilehlého hřiště získala díky předešlým jednáním městská část bezplatně v červnu, během léta byla vybavena moderním zázemím a již od září v ní děti mohly naplno skotačit a dovádět.

Na přelomu října a listopadu proběhla rozsáhlá rekonstrukce sportoviště za Základní školou Spořická, které dnes již hojně využívají nejen naši studenti. Na hřiště získali naši radní finance z magistrátu a stejně tak se jim podařilo uspět s žádostí o dotaci na vybudování nového fitnessparku u Klášterecké ulice. Přestože byla z části úspěšná i žádost o dotaci na I. fázi dostavby ZŠ a MČ obdržela dvacet milionů korun, k realizaci je potřeba ještě přinejmenším účastí v dalších dotačních programech.

Aktivita vedení MČ je jasně patrná také v prosazování dostavby silničního okruhu kolem Prahy v regionální variantě. Starosta Miroslav Malina po celý rok hájil zájmy Dolních Chaber, když se např. postavil proti stávající trase okruhu podáním žaloby na AZÚR I., ustanovením místní Komise pro SOKP nebo pravidelnou aktivní účastí na jednání uskupení Starostové pro okruh.

Množství dopravních opatření a prosazení navrhovaných řešení mohli v praxi pozorovat sami Chaberáci. V březnu byly opraveny autobusové zastávky a v září k nám zavítal vůbec poprvé noční autobus v rámci nové pravidelné linky. Koncem roku byla zadána dopravní studie, průběžně jsou stále opravovány komunikace ve správě MČ a v neposlední řadě jsme získali potřebné peníze pro vybudování tolik žádaného osvětleného chodníku do Čimic. Toho se již dočkáme v tomto roce.

Už loni se radosti dočkali naši fotbalisté. S přehledem zvítězili v 1. A třídě a postoupili do pražského přeboru. Podzim ve vyšší soutěži zatím zvládají víc než solidně a do druhé části sezóny budou stejně jako další chaberské týmy nastupovat ze zcela nových šaten. Ty vypadají skvěle a i MČ může být hrdá, že její podpora sportovní aktivity v Chabrech má smysl.

A pokud by Vám to vše připadalo málo, připomeňme si loňský tradiční chaberský masopust, beznadějně vyprodaná představení divadelního festivalu, překrásné krajanské slavnosti nebo plenění Švédů před Kostelem stětí sv. Jana Křtitele. Dolní Chabry se loni účastnily Dnů evropského dědictví a Chaberský dvůr pořádal bezpočet výstav a kulturních akcí, naposledy třeba výstavu betlémů.

Důvodů proč vzpomínat s úsměvem na uplynulý rok je nemálo a ten reálný seznam je mnohem delší, než se vejde do jednoho článku. Věříme, že ani další rok nebude v tomto směru jiný, těšíme se na něj a děkujeme za vaši podporu.

Vaše Volba pro Chabry